İş Üzerine

1. Ölçüleriniz konusunda dürüst davranın: Sakın, bir çekim fırsatı yakalayabilmek için olduğunuzdan daha zayıf olduğunuzu söylemeyin. Eğer karşınızdaki stilisti yanıltır ve fark edilirseniz bu sizin sektör içindeki referansınızı daha yolun başındayken kötü etkiler ve modellik kariyerine güle güle demek zorunda kalırsınız.

2. Profesyonel, nazik ve saygılı olun: Bir ofis içinde çalışmasanız bile, bir profesyonel olmanız gerektiğini unutmayın. Beraber çalıştığınız insanlara kibar ve saygılı davranın çünkü kimleri tanıdıklarını ve sizin için nasıl bir tavsiyede bulunacaklarını bilemezsiniz. Kimseyi hor görmeyin. Model olabilirsiniz ancak bu size kibirli, yapmacık ya da kendini beğenmiş olma hakkını vermez.

  • Her zaman bir randevuya ya da çekime vaktinde gidin. Eğer geç kalır ve kaba olursanız, dedikodu gazetesi baskısını yapacak ve kimse sizinle çalışmak istemeyecek.
  • Organize olun. Modeller her zaman bir yerlere son dakikada yetişirler ve çok meşguldürler. Başarılı olmak istiyorsanız bazı yerlerde en ön sırada yer almalısınız. Bu konuda bir ajanda tutmanız size yardımcı olacaktır. Akıllı telefon kullanıyorsanız uyarıcı tonlarla hatırlatmalar kurmak daha da çok yardım eder.
  • Fotoğrafçılarla ilişkilerinizi geliştirin. Elbette profesyonel anlamda. Siz fotoğrafçının harika görünmesi için ona, o da sizin harika görünmenize yardım eder. Bu bir kazan-kazan durumu, o yüzden fotoğrafçılara hak ettikleri saygıyı gösterin ve el üstünde tutun.
  •  Modelliğe gerçek bir iş gibi bakın. Bu işi ciddiye almayan bayanların kariyer şansı elbette çok az. Bu işin göründüğünden daha zor olduğunu anlamalısınız ve tüm o moda şovlarındaki şaşalı hayatın ve parlak ışıkların arkasında yapılan çok iş ve harcanan ciddi bir emek var. Modellik tam zamanlı bir iş ve tüm dikkatinizi, odağınızı bu işe yönlendirmelisiniz. Bir hafta uzaklaşmanız bile sizi kariyerinizden edebilir. Modelliğin yalnızca küçük bir fırsat penceresi olduğunu unutmayın, eğer kısa bir dönem ara verirseniz bir daha asla aynı verimle geri dönemeyeceğinizin farkında olun. Modeller en fazla 5 sene çalışabilirler. Eğer bu süre içerisinde oldukça ünlü olursanız, elbette farklı alanlardan da teklif gelecektir.

3. Çalışacağınız her işte, makyaj sanatçısı olup olmadığını teyit edin: Bazen, bazı önemli eşyaları beraberinizde getirmeniz istenir, örneğin fondöten gibi, eğer bir makyözleri yoksa o vakit sizin malzemelerini yanınızda götürmeniz gerekli.

4.Çekimlerde yaratıcı olun: Fotoğrafçılar sizi farklı pozlarla çekmek isterler, sizi yönlendireceklerdir ancak sizin de bu konuda farklı fikirler sunmanız gerekli. Çevrenizdeki eşyaları da kullanarak poz verin ve kendinize has bir tavır geliştirin, imzanız gibi olsun.