Model Adayları İçin İpuçları

 • Herhangi bir sözleşme imzalarken çok dikkatli olun. Bazı kontratlar sizden yalnızca özel ajanslar için modellik yapmanızı ister. Bizim ki gibi , biz de artık kadromuzda sadece bizimle çalışacak kişileri barındırmaya özen gösteriyoruz ama ilk tanıştığınız menajer , ajans ile duruma yeterince hakim olmadan, karşılıklı güven sağlamadan da imza atmayın. Portfolio çekimi yaptığınız fotoğrafçılarla sıklıkla tek çekimler için hazırlanan kısa kontratlar olur ve fotoğrafçının görüntü üzerindeki hakkını vurgular ve nasıl isterlerse  öyle çekim yapabileceklerini ifade eder ama modelin hakkından bahsetmezler. Ancak bu sizin görüntünüz çekilen fotoğraflarınızla ne yapılacağını sormak hakkınız. Bir şey imzalamadan önce bu noktayı konuşmayı sakın atlamayın.
 • Bu sektörde, sizin uzmanlarla görüşebilmenize ve sorular sorabilmenize imkan veren merkezler mevcut. Birçoğu ayrıca, fotoğraf ve portföy tavsiyelerinin yanında, kontrat yönetimi konularında da hizmet sunuyorlar.
 • Ayrıca, modellik yarışmalarına katılabilirsiniz. Ancak bu yarışmaların saygın kurumlar tarafından organize edildiğinden emin olun.
 • Portföyünüz olmak zorunda değil, yalnız gösterebileceğiniz birkaç yakın çekim fotoğrafınız olmalı.
 • Diğer önemli bir nokta da özgüven. Kendinize güvenin, her şey yolunda gidecek ancak dozu aşıp pek havalara girmeyin.
 • Bazı modellik okulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisanslıdır. Ancak verdikleri eğitimin sorgulanabilir olması bir yana, bazı ajanslar bu okullarda, sonradan bırakması zor, bazı kötü alışkanlıkların öğretildiğini iddia ederler. Pahalı olmaları da cabası.
 • Tarz ve çıplaklık konusunda kendi sınırlarınızı bilin. Eğer çok cazibe gerektiren bir işi yapmak istemiyorsanız ya da çıplaklığı gerektiren işlerden rahatsızsanız, bunu işvereninizle görüşün ve insanların sizi sınırlarınızı aşmaya zorlamalarına izin vermeyin. Kariyerinizin gelecekte ne yöne gitmesini istediğinizi dikkate alın. Elbette şu an modellik yapmaktan memnunsunuz peki ya ileride moda dünyasına adım atmak ya da katalog hazırlamak isterseniz? Eğer bu tarz çalışmalarınız olursa, piyasadaki diğerleri arasından ayırt edilirsiniz.
 • Ebeveynlerinizin iznini alın, eğer ülkenizde belirtilen reşit olma yaşının altında iseniz bu şart. Her zaman ailenizin onayınızı almanız sizi daha güçlü yapar.
 • Bir web siteniz olsun. Bu sizin sektörde tanınmanıza yardımcı olurken aynı zamanda da hayranlarınızın size ulaşabileceği bir platform görevi görür.
 • Her ne sebeple olursa olsun, sizin için doğru olmayan bir ajansla sözleşme imzalarsanız, o vakit freelance olarak çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak uyanık olun, ödemeler genellikle daha az olur ve güvenlik tedbirleri de daha azdır.
 • Kendiniz olun. Bir çekim işi kapabilmek için asla değişmeyin. En önemlisi kendinizi güzel hissedin ve hiçbir fotoğrafçının aksini söylemesine izin vermeyin.
 • Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Doğru beslenin, sık sık egzersiz yapın, yeteri kadar uyuyun ve kendinizi aç bırakmayın!