Portföy ve Ajanslar

1. Fotoğraflar çektirin: Bu bahsettiğimiz sizin arkadaşlarınızla çekildiğiniz doğal, komik fotoğraflar değil. Sizin düz bir arka plan önünde, yüzünüze yakın ve çok makyaj olmadan çekilen fotoğraflarınız. Bu fotoğrafları gün ışığında ve etrafta ilgiyi dağıtacak objeler olmadan çektirmelisiniz. Bu özel fotoğraflar, ajansların sizin hakkınızda temel bir fikir edinmesini sağlayacaktır. Vesikalık tarzı, boydan ve profilden olmak üzere mutlaka en az üç farklı şekilde fotoğrafınız bulunmalı.

2. Profesyonel fotoğrafçı tarafından çekilen resimleriniz olsun: Pahalı olsa da profesyonel fotoğraflar, size nasıl bir görüntü sunduğunuza dair daha iyi bir fikir verir. Bu fotoğrafları daha sonra önemli dergilerde ya da röportajlarınızda kullanacaksınız emin olun o yüzden bunu değerli bir yatırım olarak görün. Bu anlamda ajansımızdan yardım alabilirsiniz.

  •  Favori fotoğraflarınızı saklayın. Bu fotoğrafları, sonrasında ajansınız tarafından çektirilecek profesyonel çekimlerinize sahip olana kadar, sizden istenecek farklı işlerde kullanmak üzere saklayın.
  • Eğer bu fotoğraflardan yeteri kadar olursa, hepsini sunabileceğiniz bir portföy ya da ‘kitap’ hazırlayın ve kasting firmaları ta da ajanslara görüşmeye gittiğinizde yanınızda götürün.

3. Vücut ölçülerinizi alın: Bu bilgiler, modellik ajanslarının sizi mevcut işlere göre kolaylıkla konumlandırmalarını sağlayacaktır.

  • Temel ölçüler, boy, kilo ve ayak ölçüsü.
  • Hangi bedenleri giyiyorsunuz? Göğüs, kalça ve bel ölçülerinizi alın.
  • Kişisel istatistiklerinizi oluşturun, örneğin saç renginiz, göz renginiz, teninizin rengi gibi..
  • Portföyünüzü ve diğer tüm fotoğraflarınızı beraberinizde götürün. Genellikle sizden yürümenizi ve poz vermenizi isterler. Yüzünüzün fotoğrafını çekmek ve ölçülerinizi de almak isteyeceklerdir. Eğer sizi geri çevirirlerse ümidinizi kaybetmeyin. Genellikle ajansların farklı tip model grupları vardır ve siz onların portföyüne uygun değilsinizdir, hepsi bu.
  • Modellik ajanslarının halihazırda yaşadıkları birçok problem var. Birçok insan iş yürütmekten anlamadığı için dolandırılıyor ve dükkanı kapatmak zorunda kalıyorlar. Hiçbir ajans sizden ilk etapta kayıt parası istememeli. Eğer siz make up, kuaför gibi profesyoneller ile kendi isteğiniz doğrultusunda fotoğraflar çektirmek isterseniz bu ücretli olabilir ancak, Eğer sadece kayıt için sizden para isterlerse oradan uzaklaşın ve tekliflerini kabul etmeyin.